Primarul din Betleem face apel la oprirea interdicției Israelului asupra turiștilor de a înnopta în orașul biblic

„Este imperativ nevoie ca comunitatea internațională să ia toate măsurile necesare pentru a opri această politică discriminatorie care se adaugă la lunga listă a încălcărilor Israelului ale dreptului internațional, rezoluțiilor ONU și acordurilor semnate cu Organizația pentru Eliberarea Palestinei.”

Anton Salman, primarul orașului Betleem, a trimis o scrisoare diplomaților străini și Autorității Palestiniene prin care îi îndeamnă să intervină pentru a împiedica aplicarea unei decizii a Israelului care interzice turiștilor să rămână peste noapte în hotelurile orașului biblic.

„Vă scriem cu mâhnire și îngrijorare cu privire la starea turismului din orașul Betleem și din restul statului Palestina ocupat. După cum știți, orașul nostru a suferit de o lipsă de turiști în ultimii doi ani ca urmare a pandemiei cu Covid-19.

Acum, că grupurile de pelerini și turiști au fost lăsate să intre în țară, ministerul israelian al turismului a emis directive către operatorii de turism care interzic ca aceste grupuri să înnopteze în Betleem, permițând doar vizite limitate, care evită interacțiunea cu oamenii noștri și cu întreprinderile locale, ignorând toate pregătirile pe care le-am făcut pentru a-i primi pe turiști.

Israelul, puterea ocupantă, continuă să împiedice Palestina să își opereze propriul aeroport sau să aibă vreun control asupra punctelor de trecere a frontierei, ceea ce face aproape imposibil ca sectorul nostru turistic să își stabilească propriile politici în ceea ce privește primirea turiștilor. Israelul are politici ilegale care stimulează prezența a peste 100.000 de coloniști străini în Guvernoratul Betleemului, însă împiedică turiștii străini să doarmă în orașul nostru.

Betleemul este una dintre zonele cele mai afectate de politicile ilegale de ocupație ale Israelului, inclusiv construcția zidului de anexare și separarea de Ierusalimul de Est, având un control limitat doar a asupra aproximativ 13% din propriul nostru pământ. Șomajul în Betleem a crescut la o rată fără precedent, iar ultimele politici ale ministerului israelian al turismului nu fac decât să facă să crească suferințele și nedreptățile pe care cetățenilor noștri sub ocupația israeliană.

Astfel, este imperativ nevoie ca comunitatea internațională să ia toate măsurile necesare cu autoritățile israeliene pentru a opri această politică discriminatorie care se adaugă la lunga listă a încălcărilor Israelului ale dreptului internațional, rezoluțiilor ONU și acordurilor semnate cu Organizația pentru Eliberarea Palestinei.”

WAFA News Agency

Publicat de Solidaritate România-Palestina

Solidaritate cu poporul palestinian în lupta sa pentru libertate, justiţie și pace!

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat: